Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Wash-drawing 12769104



*

nr 1276 9104


Josef Wilhelm Wallander

(1821-1888), Sverige


Josef Wilhelm Wallander (1821-1888), Katedral. Signed. Subject: 53x35 cm, damaged.


WASH-DRAWING, Josef Wilhelm Wallander (1821-1888), Katedral. Signerad. Motivet: 53x35 cm


Condition: skadad

Josef Wilhelm Wallander, Swedish painter born 1821 in Stockholm, dead 1888.

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday September 23 2019
at 19:55:47


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/9 21:58:44 1      Vinnande bud
23/9 17:48:58 2      1.200 kr
23/9 17:48:58 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Josef Wilhelm Wallander

Josef Wilhelm Wallander, Swedish painter born 1821 in Stockholm, dead 1888.

Read more about Josef Wilhelm Wallander
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller katedral katedraler kyrkomotiv kyrkor lavering svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tuschlavering vattenfärg




Ladda ner broschyr